مواد غذایی برای مغز

برای مغزتان هم رژیم غذایی تعریف کنید

دوشنبه, آبان 25, 1394 - 02:27 توسط تحریریه بادبادک

حالا که این‌قدر همه به فکر لاغری اندام و خوش‌هیکل بودنمان هستیم و رژیم‌های غذاییی مختلف گوشت و گیاه‌خواری را امتحان می‌کنیم تا اندامی سالم و زیبا داشته باشیم بد نیست که کمی هم به فکر فرمانده اصلی بدنمان باشیم.
سلامت و کارآیی مغز از لاغر بودن شکم و پاها خیلی خیلی مهم‌تر است، پس تا دیر نشده فکری هم برای رژیم غذایی بکنیم که مغزمان را تقویت کند.
با استفاده از این رژیم غذایی شما می‌توانید از همین حالا از بیماری‌هایی مانند آلزایمر، عدم تمرکز، سکته مغزی و بی‌خوابی جلوگیری کنید.

آجیل‌ها:
ویتامین "ای"موجود در انواع آجیل از زوال مغز به ویژه در افراد مسن جلوگیری می‌کند. مغزهای آجیلی را می‌توانید روزانه با سبزیجات، کاهو و تخم مرغ و غلات ترکیب کنید و یک سالاد عالی برای خودتان بسازید.
بهترین زمان برای مصرف آجیل‌ها در وعده صبحانه و میان‌وعده میان صبحانه و ناهار است.
منظور از آجیل همان گردو و فندق و بادام و پسته و بادام زمینی‌خودمان است. سراغ آجیل‌های هندی و ژاپنی نروید.

شکلات تلخ:
بیشتر متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند شکلات تلخ را جایگزین شکلات‌های شیرین و پرکالری کنید. شکلات تلخ مانع از لخته شدن خون می‌شود و میزان کلسترول خون را تنظیم می‌کند و به خاطر داشتن خواص آنتی اکسیدانی از التهاب و نابودی سلول‌ها جلوگیری می‌کند.
منیزیم موجود در این شکلات اثرات آرام بخش دارد و فلاونوئیدهای موجود در آن باعث بهبود عملکرد ذهنی می‌شود.

زردچوبه:
این ماده سرشار از کورکومین است که اثرات ضد التهابی دارد، این ماده باعث افزایش قدرت حافظه، شبیه سازی ژن‌های عصبی و ساخت سلول‌های جدید مغز می‌شود. هندی‌ها برای جلوگیری از زوال عقل یک قاشق چای‌خوری زرد‌چوبه را در شیر حل می‌کنند و می‌نوشند.

اسفناج:
اسفناج به تنهایی می‌تواند از زوال عقل جلوگیری کند و روال آن را به تاخیر بیاندازد. مواد غذایی موجود در اسفناج از آسیب به DNA سلول‌ها جلوگیری می‌کند و رشد سلول‌های سرطانی و رشد تومور را متوقف می‌کند. اسفناج منبع خوبی برای امین اسید فولیک مورد نیاز بدن است. 
مصرف اسید فولیک خطر بیماری‌های تا ۱۶ درصد و خطر سکته مغزی را تا ۲۴ درصد کاهش می‌دهد.

گوجه فرنگی:
گوجه خود به تنهایی می‌تواند در مقابل آلزایمر قد علم کند.لیکوپن موجود در گوجه یک آنتی اکسیدان قوی است که می‌تواند با رادیکال‌های آزاد بجنگد و جلوی ابتلای سلول‌های مغز به آلزایمر را بگیرد.متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند گوجه را بیشتر به صورت خام و در وعده صبحانه بخورید.
 

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید