راه‌هایی برای رها شدن از سرماخوردگی فصلی

پنجشنبه, آبان 14, 1394 - 03:41 توسط تحریریه بادبادک

سرماخوردگی یکی از بیماری هایی است که با سرد شدن هوا رواج پیدا می کند. این بیماری معمولا با خستگی، احساس سرما و عطسه های پشت سر هم شروع شده و با آبریزش بینی، خارش گلو، سرفه و تب ادامه می یابد که این علایم به علت واکنش های دستگاه ایمنی به ویروس، بروز می کند. بیش از 200 نوع ویروس، عامل بروز سرما خوردگی هستند که در این بین راینو ویروس ها بیشترین سهم را دارند. این ویروس ها از طریق عطسه، سرفه و تماس با افراد یا اشیاء آلوده منتقل می شوند.

استفاده از مواد غذایی، گیاهان و یا داروهایی که سبب تقویت سیستم ایمنی می شوند و خواص آنتی باکتریالی و آنتی ویروسی دارند، در پیشگیری و بهبود سرماخوردگی مفید هستند. مصرف داروهای گیاهی در مقایسه با داروهای شیمیایی، به علت عوارض کمتر در بین افراد رواج پیدا کرده است. در بین داروهای گیاهی جهت پیشگیری و بهبود سرماخوردگی، می توان به عصاره اکیناسه (سرخارگل)، عصاره گل ختمی، عصاره تیموس و قطره خوراکی آویشن اشاره کرد و همچنین به اسانس اکالیپتوس جهت بخور دادن.

عصاره اکیناسه (سرخارگل):

این گیـاه سـبب تقویـت سیستم ایمنی شده، آنتی باکتریـال، آنتی سپتیـک، آنتی ویـروس و ضد التهاب می باشد. همچنین در بهبود آنفلوآنزا، سرماخوردگی، برونشیت، تب، عفونت های دستگاه ادراری، التهاب دهان و حلق بسیار مؤثـر است.

عصاره اکیناسه با قابلیت غیرفعال سازی ویروس ها و باکتری ها و جلوگیری از ورود آن ها به درون سلول میزبان، از عفونت های همزمان ویروسی و باکتریایی جلوگیری می کند.

عصاره گل ختمی:

این گیاه به طـور سنتی در بهبـود آسم و سرفـه هـای خشک، گلـو درد و ناراحتی های مخاط دهـان و حلـق استفاده می شود.

عصاره ختمی از تشکیل پلاک در آدنوویروس و ویروس آنفلوآنزا جلوگیری کرده و سبب غیر فعال شدن این ویروس ها می شود.

عصاره تیموس:

در طب سنتی از آویشن برای بهبود اختلالات دستگاه تنفس فوقانی، آسم، سـیاه سرفه، التـهاب دهـان و گلـو، ورم لــوزه ها و سوء هاضمه استفاده میگردد.

ترکیبات موجود در عصاره آویشن آنتی باکتریال بوده و از رشد باکتـری هایی که از مهمترین عوامل ایجاد عفونت های ریه و بروز سرفه می باشند، جلوگیری می نماید.

قطره خوراکی آویشن:

گیاه آویشن آنتی اکسیـدان، آنتی سـپتیک، آنتی باکـتریال، آنتی ویـروس و ضد قارچ اسـت. علاوه بر آن عصاره این گیاه خلـط آور بـوده و در بهبود اسپاسم، برونشیت و سرفه بسیار مؤثر است.

قطره خوراکی آویشن با خاصیت آنتی باکتریال، میکروارگانیسم هایی که سبب عفونت ریه ها می شوند و علائمی نظیر سرفه و خلط ایجاد می کنند را تضعیف کرده و در نتیجه موجب بهبود عفونت های ریوی می گردد.

اسانس اکالیپتوس:

از برگهـای اكاليـپتوس اسانسی به دسـت می آیـد که در بهبود ناراحتيهای تنفسی بـه ویـژه سیـنوزیت، برونشيـت و سـرفه بسـیار مؤثـر است و همچنــین به عنـوان آنتی سپتیک، خلط آور، ضد اسپاسم، ضد التهاب، ضد درد و حشره کش کاربرد دارد.

در بیماری هـای دستگاه تنفسی فوقـانی و سرماخوردگی اغلب گرفتگـی بینی اتفـاق می افتـد. این فـرآورده با تحریک گیرنده هـای واقع در مجـرای تنفسی در بینی سبب بـاز شدن آنهـا می شود.

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید