پروازهای هند به ایران متوقف می‌شود

شنبه, بهمن 23, 1395 - 03:06 توسط تحریریه بادبادک

شرکت‌های هواپیمایی هند برنامه پروازهای خود به ایران را بازنگری یا متوقف خواهد کرد.

این تصمیم بعد از آن صورت گرفته که دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید آمریکا موضع خود را بر روی جمهوری اسلامی سختگیرانه کرده و تنش‌های دیپلماتیکی در حال رخ دادن است.

دو منبع آگاه در این زمینه گفت: در حالی که پیش از این آغاز پروازها تا اواخر امسال برنامه‌ریزی شده بود، شرکت هواپیمایی ایندیا اکسپرس دومین بازنگری خود را در زمینه پروازها به تهران انجام می‌دهد.

یکی از این منابع گفته است شرکت‌های هواپیمایی هند برنامه‌ جایگزینی را آماده کرده که این برنامه‌ها شامل پروازهای دهلی نو به مقصد شهر آلماتی و تاشکند است یا اینکه پروازها از دهلی نو به سمت بحرین خواهد بود اما هنوز این تصمیم نهایی نشده است.

بر اساس این گزارش شرکت  هواپیمایی ایندیا اکسپرس یک هواپیمای کم هزینه و دولتی است.

سال گذشته شرکت هواپیمایی جیت ایروی قرار بود پروازهای خود را به ایران انجام دهد اما بواسطه نگرانی از پاسخگویی درباره تحریم‌های آمریکا این کار را انجام نداد.

دولت ترامپ تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعمال کرده است. این تحریم‌ها ممنوعیت ورود شهروندان هفت کشور از جمله ایران به آمریکا است و همچنین تحریم افراد و شرکت‌های ایرانی است که آمریکا ادعا کرده در آزمایش موشک‌های بالستیک نقش داشته‌اند.

بر اساس این گزارش تحریم‌های بین‌المللی روی ایران در سال ۲۰۱۵ و در دولت باراک اوباما برداشته شد. اما اخیرا ترامپ علیه ایران هشدار داده است که رئیس جمهور جدید نمی‌خواهد در برابر ایران عقب‌نشینی کند.

کارشناسان بر این باورند که ناندرا مودی نخست وزیر هند به دنبال تقویت روابط با ایران است اما هرگونه قراردادی با ایران در تضاد با برنامه‌های دولت آمریکا قرار می‌گیرد. همچنین مسائل تاکتیکی هم در رابطه با پروازهای هند به ایران وجود دارد اینکه شرکت‌ هواپیمایی ایندیا اکسپرس بیشتر از هواپیماهای بوئینگ استفاده می‌کند و در صورتی که ترامپ بخواهد تحریم‌ها علیه ایران را ادامه دهد این شرکت برای گارانتی هواپیما و قطعات خود مجبور به نامه از شرکت بوئینگ خواهد بود که قطعا به مشکل برمی‌خورد.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید