آن‌چه که باید درباره نقش آهن در بدن بدانید

سه شنبه, بهمن 19, 1395 - 00:24 توسط تحریریه بادبادک

- وجود آهن برای انجام فرآیندهای پیچیده‌ای که به طور مداوم در سطح مولکول‌های بدن انجام می‌شوند و ادامه زندگی را ممکن می‌کنند ضروری است.

- بدن انسان برای تولید گلبول قرمز به آهن نیاز دارد. آهن بخشی از هموگلوبین(رنگدانه‌ سلول‌های قرمز خون) است که به اکسیژن متصل می‌شود و در انتقال اکسیژن از ریه‌ها به تمامی سلول‌های بدن کمک می‌کند.

- آهن در تبدیل قند خون به انرژی هم نقش مهمی ایفا می‌کند. 

- تولید آنزیم‌هایی که در شکل‌گیری سلول‌های جدید، اسیدهای آمینه و انتقال دهنده‌های عصبی نقش مهمی ایفا می‌کنند، به وجود مولکول آهن بستگی دارد. 

- سیستم ایمنی بدن برای عملکرد طبیعی خودش به مولکول آهن وابسته است. به علاوه دریافت آهن به عملکرد شناختی  طبیعی در کودکان کمک می‌کند.

- اگر ذخایر آهن در بدن کم باشد، تولید هموگلوبین هم در بدن کاهش می‌یابد. این وضعیت، اکسیژن رسانی به سلول‌های بدن را با مانع روبرو می‌کند و به علائمی مانند احساس خستگی و فرسودگی منجر می شود.

- ۷۰ درصد آهن موجود در بدن در ساختار هموگلوبین و میوگلوبین یافت می‌شود. هموگلوبین وظیفه انتقال اکسیژن از ریه‌ها به بافت‌های بدن را بر عهده دارد. میوگلوبین هم نوعی پروتئین موجود در عضله‌هاست که برای ذخیره‌سازی اکسیژن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید